Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Menu

Strona Główna
O nas
Download
Terminarz
Linki

 

Artykuły


Zawody
Treningi
Pokazy sprzętu
Wywiady
Łowiska
Diagramy zestawów
Filmy i zdjęcia

 

Koła Mazowieckie


Lista mazowieckich kół PZW

 

Kontakt


Redakcja
Kontakt
Współpraca

 

Wyniki

2009
2010
2011
2012
 

Zawodnicy


Kobiety
Seniorzy
Juniorzy i kadeci

 

Najpopularniejsze wywiady 

Najpopularniejsze treningi 

Najpopularniejsze zawody 

Jezioro Czerniakowskie
Lokalizacja:

Jezioro Czerniakowskie to jeden z najciekawszych zbiorników wodnych znajdujących się w stolicy Polski, położony praktycznie w centrum miasta. Akwen znajduje się pomiędzy EC "Siekierki" i osiedlami położynymi wzdłuż ulic Powsińskiej i Czerniakowskiej. Jest formą prastarej, długiej łachy wiślanej, która położona jest pod skarpą tarasu zalewowego Wisły, usytuowanej na terenie Sadyby i Czerniakowa - tj. w obrębie Dolnego Mokotowa.

Dojazd:

Najprościej dojechać tam od strony ulicy Czerniakowskiej, skręcając w ulicę Gołkowską (w prawo jadąc do centrum, w lewo jadąc w kierunku Wilanowa), która zaprowadzi nas nad samo jezioro. Alternatywna trasa to skręt w prawo z Powsińskiej w Augustówkę i ponowny skręt, tym razem w lewo w ulicę Zawodzie. Niedaleko znajduje się kilka miejsc, w których możemy zostawić samochód. Osoby niezmotoryzowane bezproblemowo mogą dojechać nad samo jezioro autobusem. Na moście zatrzymują się bowiem linie 159 i 162.

Charakterystyka łowiska:

Jezioro Czerniakowskie ma podłużny kształt, przypominający mazurskie jeziora rynnowe. Jego długość wynosi 1,7 km, a szerokość maksymalna to około 150 metrów. Brzegi są w większości dostępne dla wędkarzy, jednak w kilku miejscach dostęp do wody jest ograniczony przez gęste drzewa, strome skarpy i tereny działkowe. Na południowym brzegu znajduje się także plaża miejska. Najwięcej miejscówek znajduje się w północno-wschodniej części jeziora i tam też łowi się najwięcej ryb.

Tekst alternatywny


Głębokość:

Dno akwenu jest nieckowate, w przeważającej większości muliste, w kilku miejscach twarde i żwirowo-kamieniste. Maksymalna głębokość zbiornika wynosi 4,8 m, natomiast średnia głębokość kształtuje się na poziomie 2,5 m. Miejscami nawet na 20 metrze od brzegu nie ma 2 metrów wody. Najgłębiej jest we wspomnianej pn-wsch. części jeziora, ponieważ to właśnie tam brzeg "schodzi" pod największym kątem. W zasięgu 6-metrowego bata możemy tam mieć 3-3,5 metra głębokości.

Uciąg:

Woda jest niewielka, w znacznej części otoczona drzewami, więc ruch wody praktycznie tutaj nie istnieje. Jedynym czynnikiem mogącym wpływać na ruchy naszego spławika jest wiatr. Jezioro kwalifikujemy zatem jako woda wybitnie stojąca. Prądów wodnych również nie zauważyłem. Być może występują w środkowej części zbiornika, jednak tak daleko od brzegu nie opłaca się łowić.

Tekst alternatywny

Gatunki ryb:

Rybostan tego akwenu, pomimo ogromnej presji wędkarskiej i dyskusyjnej czystości jest imponujący. Spławikowcy mogą tutaj liczyć na brania naprawdę dużych ryb, w znacznych ilościach, o ile tylko wybiorą odpowiednie miejsce i trafią na okres dobrego żerowania ryb. Wędki często przyginają piękne liny, karasie i karpie, które niejednokrotnie łamały miejscowym wędki i rwały żyłki grubsze niż "dwudziestka". Poza tym możemy złowić pięknego leszcza (ich ubarwienie jest niespotykane, nieproporcjonalne do czystości wody), wzdręgę, płoć, krąpia, okonia, wszędobylską ukleję, jazgarza i sumika karłowatego. Ocena ilościowa (Skala 1-6):

 • Płoć 5
 • Ukleja 3
 • Leszcz 4
 • Krąp 4
 • Okoń 3
 • Jazgarz 2
 • Karaś złocisty 3
 • Karp 4
 • Sumik karłowaty 2
 • Lin 4
 • Wzdręga 3

Dominująca metoda:

Najwygodniej łowi się tutaj dwiema metodami: odległościówką i batem. To, którą z nich wybierzemy zależy w 90% od głębokości łowiska. Jeśli w zasięgu 6-7 metrowego bata mamy więcej niż 2 metry głębokości, to nie warto szukać ryb dalej. W płytszych miejscach trzeba sięgnąć po matchówkę. Tyczka jest tutaj bardzo niewygodna i męcząca z uwagi na stromy brzeg i sporą liczbę spacerowiczów, którzy w łatwy sposób mogą ją uszkodzić. Z uwagi na to, że nie jest to woda typowo "zawodnicza" łowienie uklei zostawiam dla indywidualistów.

Tekst alternatywny

Stosowane zestawy:

Na tej wodzie to temat rzeka. Z jednej strony pogrubiając zestaw możemy spodziewać się zdecydowanego spadku ilości brań. Z drugiej strony zbytnio go odchudzając tracimy szansę na wycholowanie karpia czy lina. Kompromis to także niezbyt dobre rozwiązanie, ponieważ zazwyczaj łowimy wtedy mniej ryb niż przy cienkim zestawie, a mimo to zestaw nie daje nam gwarancji na wygraną z "bonusem". Najlepiej zatem obrać konkretny cel łowienia i postawić na wybrane gatunki ryb. Przecież to nie zawody. Bata wyposażamy zatem w gumę - jednak nie pustą! W łowisku roi się od grążeli i roślinności podwodnej, więc jeśli pozwolimy dużej rybie na zbyt wiele w kilka sekund stracimy szansę na jej wycholowanie. Osobiście wybieram pełny "wentyl" o średnicy 1,4-1,6 mm z żyłką główną 0,18mm i przyponem 0,14mm. Taki zestaw przy dobrze dobranym bacie, pozwoli nam na wygraną z 2-3 kilogramowymi sztukami. Większych na tym łowisku raczej nie będziemy w stanie zatrzymać bez względu na używany zestaw. Jest po prostu za mało miejsca na wyhamowanie odjazdów ryby. Jeśli zaś chcemy nałowić białorybu możemy odjąć od tego po 0.04 mm i z powodzeniem holować płocie, leszcze i karasie. Spławik warto wybierać smukły i długi, ponieważ na tym łowisku karpie, leszcze i liny bardzo często pokazują brania "podnoszone". Świetnie sprawdzają się spławiki typu "Dik" (takie w swojej ofercie ma m.in. "Mular). Obciążanie układamy na 2 sposoby. Jeśli w łowisku nie ma drobnicy rozkładamy śrut na całej długości zestawu i łowimy w "opadzie" (tak potrafią brać tutaj karpie i leszcze). Jeśli jednak chcemy szybko sprowadzić przynętę do dna, wiadomo - skupiamy główne obciążenie przy przyponie i powoli wkładamy zestaw do wody. Większa przynęta na niewiele się zda, bo małe ryby tak czy owak będą podgryzały większe kąski, a miejscowe okazy na przekór zazwyczaj biora na małe przynęty. Haczyk musi być mocny, najlepiej kuty. Będziemy łowili na 2-3 pinki, jednego gnojaka lub ziarno kukurydzy, więc odpowiednia wielość to 12-16.

Ciekawostki:

Zanęta powinna być prosta, bez zbędnych udziwnień. Najlepiej sprawdzają się jasne, słodkie mieszanki leszczowe, z dużą ilością pinki oraz czerwonych i białych robaków. Jokers jest zbędny - przyciąga drobnicę i nie wpływa korzystnie na ilość brań. Tutaj ryba lubi zjeść dużo i konkretnie, dlatego jeśli w zanęcie podamy pół litra robaków to nie przesadzimy. Opłaca się jednak podawać towar systematycznie i konsekwentnie (najlepiej strzelać robakami z procy). Na początek wrzucałem zazwyczaj 8-10 kul czystej zanęty z robakami. Jeśli miałem czerwone robaczki podawałem je w lekko doklejonej ziemi. Zapach można dodawać, ale moim zdaniem tylko latem, kiedy brania są tutaj najlepsze. Wiosną ryba bywa himeryczna, a jesienią w czystszej wodzie intensywny zapach wręcz odstrasza ryby. Latem sprawdzał się T-Orange i Tutti-Frutti. Ryba nie boi się donęcania, dlatego jeśli ilość brań drastycznie wpada śmiało możemy wrzucić 2-3 kule zanęty i kontynuować łowienie. Nie możemy zapomnieć o podbieraku (najlepiej jak najdłuższym)... na 4 zeszłoroczne wypady nad to jezioro za każdym razem miałem na wędce przynajmniej jedną dużą rybę. Wygrałem niespełna 30% takich pojedynków, jednak wynikało to z nieodpowiedniego przygotowania i kuriozalnych błędów popełnionych w czasie holu. W dwóch przypadkach powodem straty ryby był właśnie brak podbieraka.

Dodał: DFPolecane


Górek Gliny
Gliny wędkarskie - "Górek"

Portal Matchfishing.pl
Koło 29 Kobyłka

Portal Matchfishing.pl
Wędkarska telewizja internetowa SkySports

Portal Wyczyn.fora.pl
Wyczyn Fora

 

Partnerzy


Sklep Górek Gliny
Sklep "Górka" - Gliny i Zanęty

Niwa
Niwa Fishing

Sklep Łowisko Net
Portal Łowisko.Net

Portal Matchfishing.pl
Sklep wędkarski "PAWMAR"

Niwa
Sklep internetowy MatchPro

 

Zaprzyjaźnione strony


Wyczyn Frix
Wyczyn Frix

Lubelski Portal Wyczynowy
Lubelski Portal Wyczynowy

Portal Matchfishing.pl
Portal Matchfishing

 

Autorzy w prasie


WMH
Wędkarstwo Moje Hobby

 

Z poradnika zawodnika


Poradnik


 

Puchar Mazowsze Wędkuje


Puchar MW
Wszystko o Pucharze MW